Futbol nasıl icat edildi? Futbolun Tarihi

Futbol tarihinin Sümerlere kadar uzandığı düşünülmektedir. Miladi öncesi 3. Yüzyılda Çinlilerin eğitim amacıyla topu birbirlerine atma ve tekmeleme usulüyle topla oynayan ilk topluluktu. Ancak futbol gibi kaleler arasında değil, sadece birbirlerine atmaları ile oynanıyordu. Fakat bu futbolu Çinlilerin icat ettiği anlamına gelmiyordu ama Futbolun temelini oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Elde edilen kaynaklara göre futbolun miladi öncesi 3000 yılına dayandığını söyleyebiliriz. Ancak modern futbolun 1800 yılında İngiltere’de doğduğu bilinmektedir. Futbol, Modern Anlamda 1848 Yılında İngiltere’de doğmuş ve Cambridge Üniversitesi tarafından oluşturulan Cambridge Kuralları, Futbolun ilk yazılı belgesi olarak tarihe geçmiştir.

Dünyanın ilk futbol kulübü 1857 yılında İngiltere’de kurulmuştur. Cambridge kurallarına bağlı kalmamış, kendi kurallarını da yürürlüğe koymuş ve adeta Futbolun anayasasını yazmıştır. Takımın adı Sheffield FC ’dir. Fakat kurdukları takıma rakip olacak bir takım olmadığı için takımı her seferinde değiştirerek, ikiye bölerek oynamışlardır. 1860 yılında aynı kasabada bir kulüp daha kurulunca sorunları ortadan kalkmış oldu. İki takım arasında yapılan ilk maçı Sheffield FC 2-0 kazandı. Bu kulüp tarihte kurulan ilk kulüp unvanını taşımaktadır.

Furkan Demiral

Merhabalar ben Furkan Demiral. Araştırma yaparak bizimde öğrenmiş olduğumuz bilgileri sizinle paylaşarak sizin de öğrenmenizi temenni ediyoruz. Böyle bilgilerin devamı ve bize destek olmak için takip edebilirsiniz.. Sizinle birlikte bende öğreniyorum...Destekleriniz için teşekkürler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir