VirtualBox Nedir, Nasıl yüklenir ve Nasıl kurulur? ( Extension Pack Yüklemesi )

Herkese merhaba bu yazımızda VirtualBox’ın kısaca ne olduğunu nasıl indirilip kurulacağı konusunu işleyeceğiz.

Öncelikle VirtualBox nedir;

VirtualBox bir sanal makine yazılımıdır yani açmak gerekirse örneğin işletim sistemlerini sanal olarak kurmamıza yarayan bir araç, tabiki sadece işletim sistemlerini değil mesela metasploitable gibi zafiyetli makineleri yada web for pentester gibi web sitelerinde zafiyet çözmemizi sağlayan araçlar gibi pek çok aracı kullanmamızı sağlayan geniş kapsamlı bir uygulamadır.

Şimdi VirtualBox’ın nasıl yükleneceğini açıklayalım;

Öncelikle VirtualBox’ın bilgisayarınızda çalışması için BIOS ayarlarından “Virtualization Technology” ayarını “ENABLED” olarak değiştirmemiz gerekli yoksa içerisine kuracağımız makina açılmayabilir yada hiç kurulmayabilir. Tabi çoğu bilgisayarda bu ayar açık olarak geliyor ama eğer sizde makine kurarken 64bit çıkmazsa bilin ki bu ayar kapalıdır ayarı açıp tekrar deneyin sorun çözülecektir.

VirtualBox indirmek için kendi sitesine gitmemiz gerekiyor. Bunun için 2 seçenek var bunlardan birincisi herhangi bir arama çubuğuna “virtualbox download” yazarak yada araç çubuğuna direk sitenin adresini “ https://www.virtualbox.org/ “ (Siteye gitmek için adrese tıklayınız) yazarak gidilebilir.

Siteye gittiğinizde aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak

Burada sol taraftaki Downloads yazısına tıklıyoruz ve aşağıdaki ekran bizleri karşılıyor.

Bu ekranda “VirtualBox platform packages” yazan yerden işletim sistemimize göre seçip indiriyoruz ve “Oracle VM VirtualBox Extension Pack” yazan yerdeki eklenti paketini de indiriyoruz.

İndirdiğimiz dosyalardan .exe uzantılı olan dosyamızı açıyoruz. Ve next diyerek kurmak istediğimiz klasörü belirliyoruz, tekrar next diyerek finish yazısına kadar geliyoruz ve finish tıkladığınızda uygulama kurulmuş olucaktır.

Şimdi indirmiş olduğumuz eklenti paketini kuralım.

VirtualBox’ı açıyoruz ve yukarıda file seçeneğine tıklıyoruz, daha sonra preferences seçeneğine tıklıyoruz. Sonra karşımıza çıkan sol taraftaki seçeneklerden Extensions yazan yere tıklıyoruz ve sağdaki + simgesine tıklıyoruz. Yani aşağıdaki fotoğrafta işaretli yerlere tıklamış oluyoruz.

Açılan ekranda indirdiğimiz olduğumuz Extension Pack dosyayı seçiyoruz ve Install seçeneğine tıklıyoruz

Sonra karşımıza Lisans Sözleşmesi gelicek kabul ediyoruz

Ve biraz bekledikten sonra eklentimiz başarıyla yükleniyor.

İşlemlerimiz bu kadar.

Evet değerli okuyucular bu yazımızda VirtualBox nedir, Nasıl Yüklenir, Nasıl Kurulur ve Nasıl Extension Pack Yüklenir konularını işledik. Yazımızda gayet açık anlatmaya çalıştım fakat kurulumda hata yapmamanız için bir de video ekliyorum. Kurulumla ilgili yada diğer yardım istediğiniz konuları yorum bölümüne yazabilirsiniz. İyi Günler Dilerim…

İbrahim Salih DEMİRAL

Herkese Merhaba! Ben OMÜ Bilişim Güvenliği Teknolojisi öğrencisiyim. Bu bloğumuz da sizlere kendi yorumlarımı da katarak belirli konularda bilgi vermeye çalışacağım. Bazı uygulamaların kullanımını ve kurulumlarını yazacağım. Kurulumları yazılı ve video gönderisi olarak sizlere sunacağım. Şimdiden Teşekkürler...

You may also like...

No Responses

  1. Ekim 23, 2020

    […] Eğer bir hata alırsanız “VirtualBox nedir, nasıl yüklenir ve nasıl kurulur?” Konumuzda değindiğimiz gibi BIOS ayarlarından “Virtualization Technology “alanını […]

  2. Kasım 5, 2020

    […] VirtualBox Nedir, Nasıl yüklenir ve Nasıl kurulur? ( Extension Pack Yüklemesi ) ”yazımızdan bakarak […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir