VirtualBox için Windows 10 Yükleme (.ova) ve Anlık Görüntü (Snapshot) alma

Herkese merhaba arkadaşlar bu yazımızda VirtualBox için Windows 10 nasıl yükleyeceğimizi ve yükledikten sonra nasıl Anlık görüntü (Snapshot) alınacağını öğreneceğiz.

Windows 10 yükleme aşamaları;

İlk olarak https://developer.microsoft.com/en-us/microsoft-edge/tools/vms/ sitesine gidiyoruz.

Siteye girdiğimizde bizi bu ekran karşılıyor. Bu sayfa Virtual machines yazan yerden “Widows 10 MSEdge on Win10 (x64) Stable 1809” seçiyoruz (Sürüm değişebilir Win 10 seçeneğini seçicez). Daha sonra “Choose a VM platform” yazan yerde de hangi platform’a inidiriceksek o platformu seçiyoruz, bu konumuzda VirtualBox için indiriceğimiz için VirtualBox’ı seçiyoruz ve “Download .zip” seçeneğine tıklayıp indirmeye başlıyoruz.

İndirdiğimiz zip dosyasını zipten çıkaralım.

Şimdi VirtualBox’ı açıyoruz ve “İçe Aktar” seçeneğine tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan sayfadan indirmiş olduğumuz Windows 10 dosyasını seçmemiz gerekiyor bunun için üzerinde yukarı yönlü ok işareti bulunan dosya simgesine tıklıyoruz.

İndirdiğimiz ve zip’ten çıkardığımız dosyayı seçiyoruz ve Aç seçeneğine tıklıyoruz.

Ve çıkan ekranda İleri seçeneğini seçip devam ediyoruz.

Daha sonra çıkan ekranda nereye kurmak istiyorsak seçip İçe Aktar seçeneğine tıklıyoruz.

Ve sanal makinemiz İçe Aktarılıyor.

Ve Windows 10 hazır. Şimdi Başlat seçeneğine tıklıyoruz.

Biraz bekledikten sonra Şifre girme ekranı gelecektir.

Şifre = Passw0rd! 

(0 sayı olarak sıfırdır, eğer büyük O harfi yaparsanız şifre yanlış hatası verecektir dikkat edelim) şifremizi girdikten sonra ENTER tuşuna ya da şifre yerinin yanındaki ok işaretine basalım.

Şifreyi doğru girdiysek açılacaktır.

Ve sanal makinemizde Windows 10 hazır.

Şimdi gelelim nasıl Anlık görüntü (Snapshot) alacağımıza;

Sanal makinemizdeki Windows cihazımızı kapatalım ve VirtualBox ana ekranına gelelim.

Sanal makinemizin adının yanında nokta, tire gibi bir işaret göreceksiniz o işaretin üstüne tıklayıp Anlık Görüntü (eğer İngilizce olarak kullanıyorsanız Snapshot olarak görünecektir) seçeneğine tıklıyoruz ve sonra çıkan ekranda Al seçeneğine tıkladığımızda bir isim verip TAMAM seçeneğine tıklayalım ve Anlık Görüntü (Snapshot) almış olacaktır.

Ve göründüğü gibi Anlık Görüntümüz alınmış.

NOT: Eğer bir hata alırsanız “VirtualBox nedir, nasıl yüklenir ve nasıl kurulur?” Konumuzda değindiğimiz gibi BIOS ayarlarından “Virtualization Technology “alanını ENABLE yaptığınızdan emin olun.

Evet değerli okurlar bu yazımızda “VirtualBox için Windows 10 Yükleme (.ova) ve Anlık Görüntü (Snapshot) alma” konusunu işledik. Yazımızda gayet açık anlatmaya çalıştım fakat kurulumda hata yapmamanız için bir de Youtube kanalımızda çektiğim videoyu alta bırakıyorum. Konu ile alakalı ya da diğer konularla alakalı sorularınızı, önerilerinizi yorum bölümünde bekliyorum. İyi Günler Dilerim…

Arkadaşlar bir önceki yazımız olan ve bu yazımızla alakalı olan konumuz “VirtualBox Nedir, Nasıl yüklenir ve Nasıl kurulur? ( Extension Pack Yüklemesi )” konumuza da bakabilirsin.

İbrahim Salih DEMİRAL

Herkese Merhaba! Ben OMÜ Bilişim Güvenliği Teknolojisi öğrencisiyim. Bu bloğumuz da sizlere kendi yorumlarımı da katarak belirli konularda bilgi vermeye çalışacağım. Bazı uygulamaların kullanımını ve kurulumlarını yazacağım. Kurulumları yazılı ve video gönderisi olarak sizlere sunacağım. Şimdiden Teşekkürler...

You may also like...

No Responses

  1. Kasım 5, 2020

    […] VirtualBox’a Windows 10 nasıl yükleneceğini merak ediyorsanız “ VirtualBox için Windows 10 Yükleme (.ova) ve Anlık Görüntü (Snapshot) alma “ konumuza bakmayı […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir