BİLİMİN BABASI NİKOLA TESLA KİMDİR?

Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 yılında Sırbistan’ın Smijan şehrinde beş çocuktan dördüncüsü olarak dünyaya geldi. Babası bir kilise Papazıydı adı Milutin’di. Annesi Duka ev işleriyle uğraşan işlerini kolaylaştırmak için icatlar yapan bir ev hanımıydı. Asıl ismi Nikola Draganic’ti. Reşit olduktan sonra ailesi ile problemlerinden dolayı bu soyadını taşımak istemedi ve Tesla soyadını aldı. Nikola Tesla 5 yaşındayken abisi Dane 12 yaşındaydı. Abisi ata binerken atın korkması ile at Dane’ni üzerinden atarak yere düşürdü ve Dane ölmüştü. Ailesi Nikola Tesla’yı atı korkuttuğu için abisinin atın üzerinden düştüğünü söyleyerek hep onu suçladılar. Bu da Nikola’nın içine kapanık biri olmasını sağladı. Trajik bir çocukluğu vardı. Birisinin saçına asla dokunamazdı. Parıltılı nesnelere takıntısı vardı. Abisinin ölümünden sonra iyice içine kapandı. Şizofreni belirtileri göstermeye başlamıştı.

EĞİTİM HAYATI

Babası Tesla’yı kendisi gibi Papaz yapmak istiyordu. Ancak Tesla annesine özeniyordu. Annesinin mutfak aletleri üzerindeki icatlarını gördükçe elektriğe olan merağı had safhalara uzanmıştı. Kendisi Papaz olmak istemiyordu. İlk öğretimde aritmetik ve din dersleri almıştı. Gymnasium Karlovac Lisesi’ne girmeyi bile başarmıştı. Bu okuldan üstün başarı ile mezun oldu. Kasabasına geri döndü. Mühendislik hayalinin yanında en büyük sevgilisi de elektrikti. Kasabaya geldiği dönemlerde Kolera hastalığına yakalandı. Nikola hasta yatağındayken babasına mühendislik hayalini anlattı. Babası da onu destekledi.

Nikola 1875 yılında Avusturya Graz Politeknik okuluna burslu olarak girdi. İlk senelerinde çok başarılı olmuştu. Ancak 3.sınıfta kumara olan zaafı yüzünden okulu bırakmak zorunda kaldı. Bir süre otomobil fabrikasında çalıştıktan sonra Babasının isteği üzerine, “Charles Ferdinand Üniversitesi”ne başlamak için Prag’a gitti. Burada eğitimine devam ederken babası vefat etti. Bunun üzerine yine okulu bıraktı. Kafasındakileri hayata geçirebilmek için okula ihtiyaç olmadığını düşünüyordu.

Tesla alternatif akımla elektriğin dağıtılmasının maliyet olarak çok daha ekonomik olduğunu düşünüyordu. Bu hedefini gerçekleştirmek için New York’a gitti. Fransa’da bulunan Edison Şirketi Avrupa’da açıldığında Nikola, burada Ekipman Tasarımcısı olarak çalışmaya başladı. İki yıl kadar çalıştıktan sonra akım jeneratörlerini çalıştırmak için Edison ile New York’a gitti. Ancak Edison verimsiz jeneraörleri alternatif akım ile düzeltirse 50.000$ vereceğini söyledi. Tesla da yaptı ancak Edison bunun bir espri olduğunu söyledi. Tesla kızmıştı ve istifa ederek ayrıldı. Kendi şirketini kurmak için çalışıyordu. Ancak bunun için fon bulması gerekiyordu. Bir fon buldu ve kendi şirketini kurdu. Tesla’nın yaptığı icatlar Edisonu geride bırakmıştı.

Kablosuz telekomünikasyon tesisi ve dünyanın en güçlü vericisi “Wardenclyffe Kulesi”nin kurulması üzerine çalışmaya başladı. Fon desteği sağlayan kişiler bu iş zaman alınca fonlarını geri çekmeye başladılar. Edison’un radyo teknolojisi projesine yatırım yaptılar. Fon desteği bulamayan Tesla tesisi satmak zorunda kaldı. Tesla, 7 Ocak 1943’te, New Yorker Otelinde 33. Kattaki odasında kalp krizinden öldü.

Teslanın İcatları

AC Jeneratörlerini ve transformatörleri geliştirdi.

Tesla Bobini birden çok faz ile çok yüksek voltajlara ulaşan motor yapay bir şekilde şimşekler oluşturuyordu. Bu bobin, yüksek gerilim, düşük akım ve yüksek frekansta alternatif akımlar üretmek amacıyla kullanılmaktadır. Nikola Tesla’nın yaptığı çalışmalar floresan lamba, röntgen ışınları, MR cihazlar gibi günümüz teknolojilerinin temeli olarak ele alınmaktadır.

PHİLADELPHİA DENEYİ

28 Ekim 1943 yılında philadelphia limanında gerçekleştirilen deney sırasında USS Eldridge, isimli donanma gemisi bir sis bulutu içinde birkaç dakikalığına 600 km uzakta görünmüş ve philadelphia’ya geri dönmüştür.

İlk deney 22 Temmuz 1943 yılında USS Eldridge de yapıldı. Şalterlerin kaldırılmasıyla etrafı yeşil bir duman kapladı ve gemi ortadan kayboldu. 15 dakika sonra şalterlerin kapatılması emredildi. Gemi tekrar gözükmeye başladığında telsizden cevap alınamıyordu. Gemiye çıktıklarında bazıları kusuyorlardı. Bazıları gemiden denize atlamışlardı. Geminin içerisinde ise 5 asker geminin gövdesi ile kaynaşmıştı, elleri kesilerek kurtarıldılar (yerine protez el takıldı). Kurtulanlar akıllarını kaçırmıştı. Denize atlayanların cesedine ulaşamadılar. Normal olarak hayatta kalanlar ise birkaç gün sonra sokakta yürürken kaybolup bir daha ortaya çıkıyordu. Bazıları duvarlardan geçebiliyordu. Birkaçının da doğaüstü güce sahip olduğu düşünülüyordu. Mürettebattan hayatta kalanlar akıl sağlığı bozulduğu için ordudan uzaklaştırıldılar.

28 Ekim 1943’te gerçekleştirilen deneyde ise parlak mavi bir bulut gözleri kör edercesine etrafı sardı ve gemi ortadan kaybolmuştu. Birkaç dakikalığına gemi Norfolk Deniz Üstünde 600 km uzaklıkta belirdi. Sonra philadelphia da tekrar görünür oldu. Bazılarına göre bu deney gerçekleştirilmişti. Bazılarına göre ise USS Eldridge, Philadelphia’ya hiç uğramamıştı. O tarihler arasında Bermuda Şeytan Üçgeninde eğitim yaptığını söylüyorlardı. Bu deneyi defalarca yalanlardılar. Kim bilir belki de gerçekten deney yapılmıştır.

Furkan Demiral

Merhabalar ben Furkan Demiral. Araştırma yaparak bizimde öğrenmiş olduğumuz bilgileri sizinle paylaşarak sizin de öğrenmenizi temenni ediyoruz. Böyle bilgilerin devamı ve bize destek olmak için takip edebilirsiniz.. Sizinle birlikte bende öğreniyorum...Destekleriniz için teşekkürler...

You may also like...

No Responses

  1. Kasım 9, 2020

    […] yazımızı beğendiyseniz Nicola Tesla’nın hayatını, icatlarını ve Philedelphia deneyini kaleme aldığım yazımı da okumanızı tavsiye […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir