GEZEGENLER HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

1. Merkür Gezegeni

Merkür

Güneş sisteminde güneşe en yakın gezegen olarak bilinmektedir. Ancak Ay ile karşılaştırılınca Ay’dan biraz daha büyüktür. Güneşe yakınlığı bakımından sıcaklığı 450 dereceye kadar ulaşabilmektedir. Herhangi bir ısıyı tutacak atmosferi olmadığından geceleri sıcaklık -170 dereceye kadar düşebilmekte ve bu da güneş sistemindeki en büyük dalgalanma olan 1100 derece sıcaklıktan daha yüksek olan bir sıcaklık dalgalanması demektir.

2. Venüs Gezegeni

Venüs

Güneş sisteminde güneşe en yakın ikinci gezegen olarak bilinmektedir. Gezegenin yoğun atmosferi zehirli gazlarla çevrilidir. Dolayısıyla sera etkisini büyük derecede ortaya çıkarmakta ve Atmosferi yüzünden Merkür gezegeninden daha yüksek sıcaklığa sahiptir. Venüs’teki sıcaklıklar kurşunu eritecek sıcaklıktan daha yüksek 465 derece sıcaklığa ulaşabilmektedir. Sonuç olarak gezegenin dıştan görünümünün kabarcık görünümü oluşturmasına sebep olur.

3. Dünya

Dünya

Güneş sisteminde üçüncü gezegen olarak bilinmektedir. Dünya şu ana kadar yaşam destekli bilinen tek gezegendir. Dünya’nın tek doğal uydusu Ay’dır. Dünya, güneşten gelen zararlı ışınlardan Ozon Tabakası ile korunmaktadır. Dünyanın güneşe olan uzaklığı yaklaşık olarak 149,598,262 km’dir. Dünya’nın yüzeyinin %70’i sulardan, %30’u karalardan oluşmaktadır. Dünya üzerinde en yüksek yer Everest dağı ve en derin noktası ise Mariana çukurudur.

4. Mars Gezegeni

Mars

Güneş sisteminde dördüncü gezegen olarak bilinmektedir. Atmosferi soğuk ve tozludur. Demir oksit olan bu toz gezegene kırmızı rengini vermektedir. Bu toz fırtınaları tüm gezegeni örmekte ve aylarca sürebilmektedir. Sonuç olarak toz fırtınalarının bu kadar büyük olmasının sebebi havadaki toz parçacıklarının güneş ışığını emerek atmosferi ısıtması ve soğuk olan bölgelere doğru gitmesidir. Güneş sistemindeki en yüksek dağa, en derin ve en uzun vadiye ev sahipliği yapmaktadır. Olympus Mons yaklaşık olarak 27 km yüksekliğinde, Everest’in 3 katı büyüklüğündedir. Valles Marineris ise 5-6 mil derinliğe kadar ulaşır ve yaklaşık 4000 km genişliğindedir.

5. Jüpiter Gezegeni

Jüpiter

Güneş sistemin üzerinde beşinci gezegen olarak bilinmekte ve güneş sisteminde ki en büyük gezegendir. Atmosferin çoğunluğu gazlardan, hidrojen, helyumdan oluşmaktadır. En büyük özelliği yaklaşık olarak 300 yıldan uzun süren ve bir kırmızı nokta haline gelmiş bir fırtınaya sahip olmasıdır. Bu kırmızı nokta yaklaşık olarak dünyanın 3 katıdır.

6. Satürn Gezegeni

Satürn

Güneş sistemi üzerindeki altıncı gezegen olarak bilinmektedir. Bu gezegen halkaları ile bilinmektedir. Bu halkalar buz ve kayalardan meydana gelmektedir. Jüpiter, Uranüs ve Neptün’ün de halkaları vardır. Ancak Satürn’ün halkası görünümüyle diğer gezegenlerden ayrılmaktadır. Halkası altıgene benzemektedir. Bilim adamları bu altıgen ile ilgili bir fikir ortaya çıkardı. Altıgenin atmosfer boyunca inip çıkan dalgalarla, çalkalanan gaz arasındaki kompleks ilişkiden kaynaklı olduğu düşünülüyor.

7. Uranüs Gezegeni

Uranüs

Güneş sistemi üzerindeki yedinci gezegen olarak bilinmektedir. Ekvatoru, yörüngesine neredeyse dik açı yapan tek dev gezegendir. Yani ilk bakışta yan duran bir gezegen diyebiliriz. Gökbilimciler Uranüs oluştuktan sonra dünya büyüklüğündeki bir gezegen ile çarpışmasından sonra bu haline geldiğini düşünmektedir.

8. Neptün Gezegeni

Neptün

Güneş sistemi üzerindeki sekizinci gezegen olarak bilinmektedir. Ses hızından daha hızlı olan kuvvetli rüzgarları ile tanınmaktadır. Neptün’de jet rüzgarları 1500 mph’den daha fazla hızda olabilmektedir. Ancak güneşten uzaklığı bakımından nasıl oluyor da bu kadar hızlı rüzgarla sahip olduğu merak edilmektedir.

Furkan Demiral

Merhabalar ben Furkan Demiral. Araştırma yaparak bizimde öğrenmiş olduğumuz bilgileri sizinle paylaşarak sizin de öğrenmenizi temenni ediyoruz. Böyle bilgilerin devamı ve bize destek olmak için takip edebilirsiniz.. Sizinle birlikte bende öğreniyorum...Destekleriniz için teşekkürler...

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir